22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościBankowe prognozy na 2011 rok

Bankowe prognozy na 2011 rok

Bankowe prognozy na 2011 rokAnalitycy i eksperci rynku bankowego pokusili się o dokonanie prognozy na nowy, 2011 rok. Wiemy już, że Leszek Czarnecki kupił Allianz Bank, ale już inwestorzy ustawiają się w kolejce do zakupu Polbanku EFG. Plotkuje się o sprzedaży banku Millennium. Na rynek wchodzi Polski Bank Przedsiębiorczości, Zuno Bank oraz Idea Bank. Warto wspomnieć i o tym, że Bank Pocztowy w 2011 roku będzie usilnie próbował przekonać do bankowości tych, którzy boją się kont osobistych niczym ognia. Kilka innych banków zamierza wprowadzić płatności mobilne.
Trwają intensywne prace nad nowymi ofertami rachunków w PKO BP, co można przypuszczać zaowocuje nowymi bonusami dla klientów. Najwięcej szumu w ostatnim czasie robi wokół siebie Inteligo, które ruszyło z procesem rewitalizacji.
W 2010 roku co trzeci zaciągany w Polsce kredyt był kredytem z rządową dopłatą, co oznacza, że dopłacali do niego podatnicy. Limity ustalone na nieruchomości dostępne w programie „Rodzina na swoim” dały w ubiegłym roku zarobić deweloperom i podwyższyły akcję kredytową banków. W swojej nowej formie program rządowych dopłat będzie dostępny dla niewielu kredytobiorców. Banki zanotują więc prawdopodobnie gorsze wyniki, choć dobrze rokuje dopuszczenie w poczet beneficjentów programu osoby samotne. Jest to kolejna promocyjna oferta kredytu ze zniżką.
Jeśli spełnienia doczekają się zapowiedzi o likwidacji kredytów walutowych, to marże kredytów złotowych powinny zostać tak ukształtowane, aby zachęcać klientów. Deutsche Bank już zmienił ofertę. Dotychczas znany był wyłącznie z kredytów walutowych, a dziś można w nim otrzymać niską marżę w kredycie złotowym, na dodatek w kredycie z dopłatą. Pierwsze miesiące 2011 roku okażą się być kluczowe dla instytucji mających portfele kredytowe w większości zbudowane na walutach obcych. W mediach pod koniec roku głośno było o pozwie zbiorowym przeciwko BRE Bankowi.
Najprawdopodobniej to jeszcze nie koniec kontrowersji z zapisami w umowach z bankami. Cała sytuacja nie wpłynęła negatywnie na wyniki finansowe BRE Banku. UOKiK w sposób regularny wypowiada się w sprawie nieuczciwych praktyk banków, a czasem podejmuje decyzję o ukaraniu poszczególnych instytucji. W chwili obecnej otwartych jest kilkadziesiąt podobnych spraw, a rezultaty badań specjalistów w tej kwestii poznany w 2011 roku. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy w nowym roku czeka nas wybuch podobnej afery, jak w kwestii „Nabitych w mBank”.
Często w mediach pojawiają się informacje, że bank z naszego sektora deklaruje chęć wycofania się z consumer finance. Kilku graczy nie ma jednak takiego zamiaru, a wręcz przeciwnie. Polskie banki czeka zażarta walka o klientów indywidualnych, jako że wraz ze zgodą KNF do naszego kraju wejdzie Santander Bank, jeden z największych banków w całej Europie. 2011 rok w opinii ekspertów może się okazać dla banków jeszcze lepszy, niż poprzedni.
M.M.
bankowynet.pl