23.2 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościBanki negocjują kursy walut z przedsiębiorcami

Banki negocjują kursy walut z przedsiębiorcami

Banki negocjują kursy walut z przedsiębiorcami

Prowadzisz własną firmę? Działasz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw? Transakcje z zagranicznymi kontrahentami rozliczasz w obcej walucie? Jeśli na wszystkie z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, powinieneś przeczytać poniższy artykuł.

Jak wynika z raportu Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, to właśnie firmy funkcjonujące w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw stanowią grupę podmiotów najaktywniej i najliczniej uczestniczących w handlu zagranicznym. Udział sektora MŚP w 2010 r. w ogólnej liczbie eksporterów wyniósł 87,7 proc. Wartość eksportu wyniosła w ubiegłym roku 125,3 mld euro, importu zaś 138,2 mld euro. Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że w 2012 roku, mimo spodziewanego spowolnienia gospodarczego, eksport wzrośnie o około 7,7 proc. do 146,3 mld euro, a import o około 6,8 proc. do 160,7 mld euro.

Działalność na rynku międzynarodowym to dla mikro-, małych- i średnich przedsiębiorstw szansa na rozwój i pomnażanie zysków, ale także ryzyko strat i dodatkowe obowiązki. Banki wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, stworzyły możliwość uruchomienia rachunków firmowych, umożliwiających dokonywanie transakcji walutowych, a także zakup walut w korzystnej cenie.

Decydując się na skorzystanie z usług doradcy walutowego, przedsiębiorca oszczędza czas, który on lub jego pracownicy musieliby poświęcić na śledzenie kursu walut. Ofertę rachunków walutowych przeznaczonych dla firm, znajdziemy, m.in. w Meritum Banku, Kredyt Banku, BRE Banku czy Banku BGŻ.

Meritum Bank uruchomił nową usługę, która właścicielom firm, posiadającym konto walutowe w banku, pozwala na negocjowanie kursu walut, w przypadku transakcji opiewających na kwotę minimum 2000 EUR/USD. Opcja ta pozwala na zakup walut w atrakcyjnej cenie. Posiadacze Pakietu Walutowego w Meritum Banku , mogą liczyć także na konsultacje z dealerem walutowym. Zainteresowani skorzystać mogą z pomocy indywidualnego konsultanta walutowego, który na bieżąco monitorować będzie kurs waluty i informować przedsiębiorcę o możliwości dokonania korzystnego zakupu.

Podobną ofertę z opcją negocjowania kursu waluty, dla klientów, przygotował Kredyt Bank. Efekt Walutowy to z kolei propozycja BRE Banku, dedykowana firmom, działającym w ramach sektora MŚP, których roczne przychody ze sprzedaży nie przekraczają równowartości 50 mln zł. W ramach oferty przedsiębiorcy mogą liczyć na: bezpłatny dostęp do internetowej platformy wymiany walut iBRE FX, preferencyjne warunki realizacji przelewów złotówkowych, a także preferencyjne warunki realizacji przelewów SEPA. Bank BGŻ internetową platformę wymiany walut eBGŻ Treasury, umożliwiającą transakcje wymiany walut (przewalutowanie środków, a także terminowe transakcje wymiany walut), reklamuje pod hasłem “szybkość i wygoda” – zdaje się, że to cechy, które najlepiej oddają istotę transakcji walutowych.