11.3 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościBanki łowią klientów w zakupach grupowych

Banki łowią klientów w zakupach grupowych

eshopBanki zarabiają głównie na udzielaniu klientom kredytów. Dlatego też zależy im na zwiększaniu sprzedaży produktów kredytowych, ale tylko dla klientów, którzy są wiarygodni i posiadają odpowiednio wysoką zdolność kredytową, aby dokonać ich spłaty.

Banki uciekają się dziś do różnorodnych sposobów zdobywania klientów, którzy skłonni byliby do zaciągnięcia kredytu. Jedną z ciekawszych metod promocji kredytów w sieci internetowej jest zamieszczanie ofert w serwisach zakupów grupowych.

Przykładem takiego działania odznacza się obecnie mBank, którego oferta nie zalicza się jednocześnie do czołówki najtańszych kredytów gotówkowych. mBank chce jednak przyciągnąć do siebie nowych kredytobiorców oferując im promocyjny kredyt gotówkowy. Nawet do 3 tys. zł klient może pożyczyć od mBanku, nie płacąc za kredyt ani grosza. Oferta dostępna jest w ramach portalu zakupów grupowych Gruper.pl.

Na koszty kredytowe każdorazowo składa się prowizja naliczana za udzielenie kredytu oraz marża kredytowa, która jest częścią składową oprocentowania. Standardowo w mBanku można zaciągnąć kredyt gotówkowy z oprocentowaniem od 7,99 do nawet 16% w skali roku, czyli tyle, ile wynosi obecnie maksymalna stopa oprocentowania, wynikająca z czterokrotności stopy lombardowej. Dlaczego więc mBank zdecydował się na rezygnację z oprocentowania i prowizji, która przy kredytach gotówkowych może dochodzić nawet do 7% kwoty pożyczanego kapitału?

Wynikać to może z chęci poszerzania grupy klientów spłacających kredyty w mBanku i stworzenia warunków dla zwiększania udziału rynkowego banku. W serwisie Gruper.pl widoczna jest oferta, w której przy wykupieniu gruponu, klient może skorzystać z darmowego kredytu w mBanku. W regulaminie oferty znajduje się informacja, że RRSO takiego kredytu wynosi rzeczywiście 0% w skali roku. Oznacza to, że jeśli klient wykupi grupon i rzeczywiście zdecyduje się na zaciągnięcie darmowego kredytu w mBanku na kwotę 3 tys. zł, będzie spłacał równe raty po 250 zł każda. Kupon można było zakupić za 0 zł i wykorzystać w terminie od 7 do 16 sierpnia 2013 roku.

Promocja mBanku jest rzecz jasna ograniczona do nowych klientów i w puli do kupienia jest tylko 1000 kuponów. Nie skorzystają z niej więc osoby, które miały jakąkolwiek relację z bankiem. Po zakupie gruponu z ofertą promocyjnego kredytu, mBank wysyła klientowi link do wniosku, do wypełnienia w trybie online. Nawet jeśli klient nie miał wcześniej styczności z mBankiem i wykupi grupon, nie jest 100% pewne, że bank udzieli finansowania. Potencjalny klient z Gruper.pl zostanie poddany procesowi kredytowemu, w którym bank sprawdzi jego zdolność kredytową i skontroluje historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.