16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościBanki-liderzy w Polsce

Banki-liderzy w Polsce

banki_liderzyW Polsce działa kilkadziesiąt banków komercyjnych i banków spółdzielczych. Rynek finansowy nie jest jednak przesycony. Istnieje sporo miejsca dla innych graczy, ale raczej trudno oczekiwać, że nowo powstały bank wyrośnie na konkurencję dla polskich liderów w bankowości. W ciągu ostatnich 10 lat największe banki w Polsce mnożyły swoje aktywa. Dziś na podium w tej konkurencji znajduje się bank PKO BP, niezmiennie od wielu lat. Jego największym konkurentem jest zaś Pekao SA.

Bank PKO BP, podobnie jak Pekao SA w ciągu ostatniej dekady podwoił wartość swoich aktywów. Spektakularny wynik w tym samym czasie osiągnął jednak trzeci z najpotężniejszych banków w Polsce, BZ WBK. Jego aktywa zwiększyły się aż czterokrotnie.

PKO BP jest znanym w Polsce bankiem, z wieloletnią tradycją i aż 190 mld zł aktywów. Klienci PKO BP mogą bez przeszkód korzystać z jego usług i produktów finansowych w ogromnej sieci placówek. Jednocześnie, dla PKO BP ważną dziedziną działalności jest współpraca z samorządami, bowiem pełni funkcję organizatora emisji obligacji komunalnych. PKO BP dzięki ostatniej, szeroko zakrojonej kampanii reklamowej, z udziałem showmana Szymona Majewskiego, odświeżył swój wizerunek i zaczął przyciągać również młodych klientów, którym zależy na mobilności usług bankowych i na innowacjach technologicznych. Co ciekawe, PKO BP nie wyklucza w przyszłości zakupu aktywów innych banków. Może przejąć na przykład wystawiony na sprzedaż Bank Nordea. Tymczasem skupia się na rozwijaniu własnej bankowości elektronicznej oraz bankowości mobilnej, chce pełniej obsługiwać klientów korporacyjnych i zapewniać szereg usług bankassurance.

Pekao SA osiąga wysokie wyniki finansowe i był sponsorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Zaistniał w szerokiej świadomości klientów i zaczął obsługiwać także młodych konsumentów.
Do 2013 roku trzecie miejsce wśród liderów bankowości zajmował BRE Bank, ale w wyniku połączenia się banków BZ WBK oraz Kredyt Banku, musiał on ustąpić miejsca w rankingu. Właścicielem BZ WBK i Kredyt Banku, które łączą swe siły, jest hiszpański Santander Bank, który jest największym bankiem w całej Ameryce Południowej.

BRE Bank chcąc odzyskać utraconą pozycję wśród banków-liderów, podejmuje działania mające na celu ustabilizowanie kosztów ryzyka. BRE Bank chce do końca 2013 roku zmienić strategię działania, co wiąże się ze zlikwidowaniem marek BRE Bank i Multibank oraz z postawieniem wyłącznie silnej marki mBank. Już wkrótce na rynku ma wystartować tzw. Nowy mBank.

Inne banki dokonują przesunięć aktywów, czego przykładem jest przejęcie przez Raiffeisen Bank Polska, Polbanku. Duże zmiany wizerunkowe przygotował Getin Bank, który skupia się dziś na bankowości relacyjnej i na zatrzymaniu u siebie obecnych klientów.