31.2 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościBank Millennium: 1 mld USD z kontraktów eksportowych

Bank Millennium: 1 mld USD z kontraktów eksportowych

Bank Millennium informuje, iż łączna wartość kontraktów eksportowych do Iraku, których to obsługa finansowa realizowana jest przez Bank Millennium S.A., we współpracy z Irackim Bankiem Handlowym (Trade Bank of Iraq, TBI) – przekroczyła poziom 1 miliarda USD. W okresie ponad dwóch lat od rozpoczęcia działalności Trade Bank of Iraq, Bank Millennium obsłużył blisko 500 kontraktów eksportowych do Iraku. Beneficjentami instrumentów wystawianych przez bank w ich ramach były firmy-eksporterzy z ponad 30 krajów świata.

“Nie było wśród nich dotychczas firm polskich…” – poinformował Paweł Rawa, dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych Banku Millennium SA. – “…bowiem bardzo niewiele z nich wystartowało z sukcesem w przetargach organizowanych przez irackie agendy i przedsiębiorstwa, upoważnione do dokonywania zakupów za granicą, finansowanych ze środków irackiego budżetu. Wielka szkoda, bo na liście komercyjnych dostawców do tego kraju, obsługiwanych przez Bank Millennium, są dziesiątki, zarówno bardzo dużych, jak i mniejszych firm, pochodzących między innymi z: Niemiec, Austrii, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Turcji, Belgii, Szwajcarii, ze wszystkich państw skandynawskich, ale także z Czech, Słowacji, Chorwacji, Słowenii, Rosji, Łotwy, a nawet Rumunii i Bułgarii.”

Wśród eksporterów do Iraku, obsługiwanych przez Bank Millennium oraz banki konsorcjum, dominują producenci żywności, farmaceutyków, sprzętu medycznego oraz dostawcy urządzeń i wykonawcy projektów związanych z odbudową podstawowych elementów infrastruktury technicznej, niezbędnej do funkcjonowania i rozwoju gospodarki tego kraju. Największy, pojedynczy kontrakt obsługiwany przez Bank Millennium w wyżej wymienionym obszarze ma wartość ponad 200 mln USD i realizowany jest przez jedną z firm skandynawskich.
Bank Millennium jest członkiem międzynarodowego konsorcjum bankowego, utworzonego w 2003 roku, którego zadaniem jest wsparcie działalności Irackiego Banku Handlowego, jako instytucji finansowej odpowiedzialnej za dokonywanie rozliczeń kontraktów, zawieranych pomiędzy irackimi importerami (głównie ministerstwami, agendami rządowymi jak i również przedsiębiorstwami państwowymi) oraz zagranicznymi eksporterami towarów i usług do tego kraju.
W skład konsorcjum (tzw. Operating Consortium) weszło 5 banków: JPMorgan Chase Bank (jego lider oraz koordynator), Australia & New Zealand Banking Group (ANZ Bank), Bank Millennium SA, National Bank of Kuwait oraz Standard Chartered Bank. W październiku 2005 roku wyżej wymieniona grupa powiększona została o pięć innych dużych banków, o uznanej pozycji w obszarze bankowości międzynarodowej.
W ramach umów zawartych z Trade Bank of Iraq oraz władzami irackimi, członkowie konsorcjum otwierają – na zlecenie TBI – akredytywy dokumentowe na rzecz zagranicznych eksporterów dokonujących dostaw do Iraku, umożliwiając im tym samym bezpieczną sprzedaż, nie obarczoną jakimikolwiek ryzykami związanymi z sytuacją finansową tego kraju. Oprócz tego, banki konsorcjum realizują – we współpracy z TBI – obsługę wszelkiego rodzaju gwarancji bankowych, wymaganych przez kontrahentów irackich w procesie kontraktowania poszczególnych dostaw towarów oraz usług (m.in. gwarancji przetargowych, dobrego wykonania kontraktu oraz zwrotu zaliczki).
źródło: Bank Millennium – informacja prasowa
sprawdź ofertę: Bank Millennium