20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościBank w Internecie – wygoda i bezpieczeństwo

Bank w Internecie – wygoda i bezpieczeństwo

Bank w Internecie – wygoda i bezpieczeństwoWspółczesna technologia zdecydowanie ułatwia nasze codzienne życie. Sprawia, że możemy wygodnie załatwić wiele spraw nie tylko bez konieczności wychodzenia z domu, ale w dowolnej chwili i praktycznie każdym miejscu, gdzie tylko mamy dostęp do sieci. Jednym z takich ułatwień jest konto online.
Bankowość elektroniczna, czyli finanse pod pełną kontrolą
Dawno minęły już czasy, kiedy trzeba było udawać się na pocztę, aby wykonać przelew. Wypełnianie druczka, stanie w kolejce i dodatkowa opłata za wysłanie to działania, które odchodzą w zapomnienie. Dzięki dostępowi do konta online każdy może wykonać przelew w wybranym przez siebie miejscu i czasie. Czy będzie to opłata za media, płatność za zakup w sklepie internetowym czy też innego rodzaju rozliczenie, przelew online pozwoli na szybkie załatwienie formalności. Pieniądze trafią na konto odbiorcy do 24 godzin od momentu wykonania transakcji. Jeżeli sprawa jest bardzo pilna, wówczas można skorzystać z opcji szybkiego przelewu, który dostępny jest w większości banków. W takiej sytuacji przelewana kwota powinna znaleźć się w kilkanaście minut na koncie odbiorcy.
Na tym jednak bankowość elektroniczna nie wyczerpuje swoich możliwości. Dzięki funkcji stałych płatności możemy ustalić dzień, w którym co miesiąc będzie przelewana określona suma pieniędzy do wybranego odbiorcy (np. czynsz do spółdzielni mieszkaniowej), a następnie zapomnieć o tym – przelewy będą wykonywane samodzielnie we wskazanym terminie. Listę odbiorców tworzymy podobnie, jak książkę adresową w telefonie, dzięki czemu nie musimy za każdym razem wpisywać wszystkich danych do przelewu – niezbędne informacje zostaną wprowadzone samoczynnie. Oczywiście w razie potrzeby możemy dokonywać ich modyfikacji.
Finanse mobilne
Żyjemy w czasach smartfonów, a bankowość elektroniczna doskonale się do nich dopasowała. Banki udostępniają swoje aplikacje pozwalające w łatwy sposób dostać się na konto i wykonywać normalne operacje, a ponadto umożliwiają takie czynności jak np. płatność telefonem czy korzystanie z wygodnego kalkulatora lokat. Zarówno w przypadku korzystania z bankowości elektronicznej za pomocą komputera, jak i smartfona, bezpieczeństwo transakcji gwarantowane jest przez takie zabezpieczenia jak potwierdzanie operacji za pomocą kodu przesyłanego do właściciela konta SMS-em lub korzystanie z tokenów, krat ze zdrapkami, itp.
Konto online to nie tylko przelewy
Oprócz przelewów i płatności smartfonem, konto online umożliwia także inne operacje. W niemal każdym banku możemy złożyć za jego pomocą wniosek o pożyczkę, kartę kredytową czy przyznanie limitu na koncie. W ostatnich miesiącach pojawiła się w bankowości elektronicznej także opcja złożenia wniosku do programu Rodzina 500+ poprzez konto osobiste. Jeśli posiadamy telefon na doładowanie, jest to możliwe za pomocą konta w sieci. Liczba możliwości zależy od banku, dlatego dobrze przed założeniem konta sprawdzić, co dana placówka ma do zaoferowania swoim klientom.