20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościBancassurance - kredyt i ubezpieczenie przy jednym okienku

Bancassurance – kredyt i ubezpieczenie przy jednym okienku

Bancassurance - kredyt i ubezpieczenie przy jednym okienkuBancassurrance – brzmi obco? Z myślą o kim powstała ta usługa? Służy ochronie interesów klienta czy banku? Krótko i zwięźle o bankowości ubezpieczeniowej.

Bancassurance brzmi tajemniczo, jednak z usługą tą spotkała się większość osób, która kiedykolwiek korzystała z kredytów bankowych. Świadomie lub mniej stajemy się beneficjentami bancassurance.

Bancassurance to nic innego, jak połączenie usługi, produktu bankowego z ubezpieczeniem. Słowo bancassurance to zbitka angielskich: “bank” oraz “assurance” – oznaczającego ubezpieczenie. Usługa powstała przy ścisłej współpracy banków oraz towarzystw ubezpieczeniowych.

Najczęściej z usługą tą spotykamy się przy zaciąganiu kredytów. Banki oferują nam kredyty samochodowe wraz z polisą, kredyty gotówkowe z ubezpieczeniem na życie czy zabezpieczeniem w razie utraty pracy, a także kredyty hipoteczne z ubezpieczeniem pomostowym.

Jest to działanie, które służy ochronie interesów klienta czy banku? Z jednej strony bank zabezpiecza się na okoliczność niemożności spłaty przez kredytobiorcę zobowiązania oraz pomnaża swoje zyski (sprzedaje podwójną usługę), z drugiej,daje gwarancje klientowi, że jego zobowiązania zostaną uregulowane w razie nagłego uszczerbku na zdrowiu, utraty pracy czy życia. Zakres pomocy, jaka przysługuje klientowi bądź jego rodzinie, uzależniony jest od warunków umowy.

Czy bancassurance jest obowiązkowy? Wielu kredytobiorców zastanawia się czy zaciągając kredyt, zmuszeni są do wykupu polisy. Nie, nie mają takiego obowiązku. Bank zgodnie, z obowiązującym od listopada 2009 roku, “Kodeksem dobrych praktyk bancassurance “, powinien stworzyć klientowi możliwość wyboru formy zabezpieczenia kredytu.

Czy bank może odmówić nam udzielenia kredytu jeśli nie wykupimy polisy? Tak, jeśli jest to jedyna forma zabezpieczenia, jaką jesteśmy w stanie przedstawić. Jednak na bancassurance należy spojrzeć także, jako na szansę otrzymania kredytu przez osoby, które nie mogą zadeklarować wkładu własnego bądź lokaty w odpowiedniej wysokości, czy też poręczenia ze strony osoby z odpowiednią zdolnością kredytową.

Co daje nam wykup polisy? Poza zabezpieczeniem spłaty kredytu w razie nagłych, nieprzewidzianych sytuacji losowych, w wielu przypadkach powoduje obniżenie marży kredytu i jego oprocentowania.

Oszczędność czasu. Jeśli ubezpieczenie jest zarazem formą zabezpieczenia kredytu, zyskujemy na czasie, decydując się na skorzystanie z usługi bancasurrance. Nie musimy szukać ubezpieczyciela na własną rękę, ani dostarczać odpowiednich zaświadczeń do banku o posiadanej polisie. Wszytko załatwimy przy jednym okienku.

Bancassurance to także oszczędność pieniędzy. Banki we współpracy z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi projektują produkt, skierowany do masowego odbiorcy, co pozwala na obniżenie kosztów przygotowania uslugi. Obniża się także koszt jej dystrybucji, przez co klienci liczyć mogą na preferencyjne warunki wykupu polisy.