23.6 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaAktualnościAutem na wakacje? Ubezpiecz się!

Autem na wakacje? Ubezpiecz się!

ubezpieczenie samochodu na wakacjeWyjazd samochodem w dłuższą trasę powinien zostać poprzedzony gruntowym przeglądem technicznym. Warto zadbać o to, aby naprawić wszystkie szwankujące podzespoły w samochodzie, przed wyruszeniem na wakacje własnym autem. Takie zapobiegawcze działanie być może uchroni kierowcę w drodze przed wizytą u mechanika lub wzywaniem pomocy drogowej.

Dodatkowo, jeśli wybieramy się na wakacje własnym samochodem powinniśmy pomyśleć o tym, aby wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Naturalnie, każdy właściciel samochodu rejestrowanego w Polsce ma obowiązek jego zarejestrowania i wykupienia dla auta ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma chronić ubezpieczonego przed ponoszeniem kosztów na osobie lub rzeczy przy spowodowaniu wypadku. Jednakże, samo ubezpieczenie OC w wielu przypadkach może być niewystarczające podczas długiej podróży za granicę własnym pojazdem. OC nie zapewni naprawy pojazdu na przykład przy stłuczce, w której to my jesteśmy sprawcą. Samochód będziemy musieli naprawić na własny koszt, a za granicą może być on bardzo wysoki.

Polska Izba Ubezpieczeń rekomenduje, aby przed wyjazdem za granicę własnym samochodem wykupić ubezpieczenie AC, z pakietem assistance i ubezpieczeniem pomocy prawnej. Dzięki takim ubezpieczeniom kierowca nawet przy wypadku, który spowoduje, otrzyma odpowiednią pomoc ze strony ubezpieczyciela.

Jeśli staniemy się ofiarą wypadku lub kolizji za granicą, powinniśmy spisać dane sprawy z ubezpieczenia OC. Między innymi będzie to nazwa firmy ubezpieczeniowej, numer rejestracyjny pojazdu, dane personalne sprawy oraz numer polisy odpowiedzialności cywilnej. Polska Izba Ubezpieczeń radzi, aby w drogę zabrać ze sobą druki Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym. Jeśli doszłoby do wypadku, wszyscy jego uczestnicy powinni takie pismo wypełnić. Następnie, poszkodowany powinien zgłosić zaistniałą szkodę u ubezpieczyciela OC sprawcy, w jego kraju zamieszkania. Jeśli nie znamy jednak języka obcego i nie wiemy, w jaki sposób dokonać takiego zgłoszenia, to po powrocie do kraju mamy możliwość zgłoszenia szkody reprezentantowi ds. roszczeń ubezpieczyciela sprawcy. On zajmie się sprawą wypłaty odszkodowania dla polskiego obywatela. Jeśli w Polsce nie ma reprezentanta ubezpieczyciela sprawcy, można zgłosić się w tej samej sprawie do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Brak załatwienia sprawy odszkodowania na miejscu wypadku powoduje, że kierowca na własny koszt musi naprawić swój pojazd.

Najlepiej, aby udając się w dłuższą trasę, za granicę, mieć wykupione ubezpieczenie autocasco, ponieważ dzięki temu to ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia. Wystarczy wówczas, aby ubezpieczony skontaktował się ze swoją firmą ubezpieczeniową i zgłosił zaistnienie wypadku.