16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościAlior Bank jak poczta

Alior Bank jak poczta

aliorOd pewnego czasu w Alior Banku klienci mogli płacić swoje rachunki, choćby za media, bez żadnych opłat. Wystarczyło udać się do dowolnego oddziału czy placówki Alior Banku, aby skorzystać z takiej usługi. Płatność zatwierdzana była stemplem bankowym, a pieniądze docierały do adresata w ciągu 1 dnia roboczego. Niestety, bezpłatność usługi właśnie się kończy, bowiem Alior Bank wprowadza opłaty dla części klientów regulujących rachunki w Alior Banku.

Ukłon w stronę tradycyjnych klientów

Alior Bank zadziwił sektor bankowy, a i wielu klientów, wprowadzając do swojej oferty bezpłatne płatności rachunków w oddziałach i placówkach stacjonarnych. Przez lata banki namawiały do korzystania z elektronicznych systemów transakcyjnych, co oszczędzało koszty ich działalności rynkowej. Alior Bank poszedł „pod prąd” zapraszając klientów do swoich placówek. Bez znaczenia było to czy klient posiada konto w Alior Banku, czy też nie. Dosłownie każda osoba mogła regulować bez żadnych prowizji comiesięczne rachunki za media.

Klienci korzystający z usługi Alior Banku mieli zakładane darmowe konto „Rachunki bez opłat”, które nie było stricte ROR-em, ale pozwalało zbierać informacje o klientach. Alior Bank przygotowywał tym samym bazę klientów, do których mógł kierować nową ofertę, licząc na to, że zainteresują się nią. Oszczędzał tym samym na selektywnej reklamie i promocji nowych produktów bądź usług. „Rachunki bez opłat” to konto szczególnie popularne wśród osób starszych. Seniorzy nie są nadal zaznajomieni z nowoczesnymi technologiami, ale potrafią oszczędzać. Dla nich opcja darmowego opłacania rachunków w placówkach stacjonarnych i oddziałach Alior Banku była bardzo atrakcyjna. W ten sposób względnie niskim kosztem Alior Bank przyciągnął uwagę sporej grupy klientów, skłonnych założyć rachunek bankowy czy skorzystać z kredytu w tym samym banku.

Koniec bankowego eldorado

Klienci korzystający z Alior Banku tylko przy okazji płatności rachunków będą niemile zaskoczeni decyzją banku modyfikacji usługi. Po kilku latach jej funkcjonowania, od kwietnia 2014 roku część posiadaczy konta „Rachunki bez opłat” będzie musiało płacić 2 zł prowizji za swój rachunek. Alior Bank zrezygnuje z pobierania opłaty, jeśli klient zdecyduje się na przelewanie na konto wynagrodzenia, emerytury lub renty, czy stypendium.

Dla klientów, którzy wyłącznie korzystają z usług Alior Banku przy opłacaniu rachunków, nie jest to dobra wiadomość, bowiem zapłacą oni za dotychczas darmową usługę, chyba że skorzystają z możliwości bezpłatnego opłacania faktur wyłącznie w placówkach oznaczonych logo Alior Bank Express oraz Alior Bank Partner. Tam usługa regulowania rachunków nadal pozostanie bezpłatna. Alior Bank chce wyraźnie zniechęcić osoby traktujące go jak punkt przyjmowania opłat do korzystania z jego usług, jeśli nie chcą przy okazji założyć normalnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego z kartą płatniczą, czy wziąć kredyt gotówkowy.

Co na to sami klienci? Nie trudno się domyślić, że nie są zadowoleni z takiego obrotu rzeczy.

„Widzę, że Alior wpadł na ciekawy pomysł jak oskubać emerytów i rencistów, wprowadzając opłatę za Alior Rachunki bez Opłat. Oczywiście nie zapomnicie o tym poinformować wszystkich emerytów i rencistów Dla mnie to posunięcie na plus bo będę mógł pójść do placówki Aliora i zostać obsłużonym, a nie stać w duuuuugiej kolejce płacących rachunki. Ale dla płacących rachunki to zwykłe oszustwo. A jak pewnie marketingowcy Aliora wiedzą wiadomości o oszustwie wśród “moherów” roznoszą się szybciutko, więc w najbliższym miesiącu można spodziewać się tysięcy rezygnacji z “Alior Rachunki bez Opłat”” wypowiedź Artura Miśkiewicza z 30 stycznia 2014 roku, serwis społecznościowy Facebook.

Oficjalne stanowisko banku

Alior Bank na swoich stronach internetowych informuje oficjalnie o zmianie w “Taryfie Opłat i Prowizji Alior Banku SA dla Klientów Indywidualnych – Część dotycząca rachunków i kredytów odnawialnych”. Zmiany dotyczą m.in. Konta Alior Rachunki bez Opłat i zostaną one wprowadzone w życie 1 kwietnia 2014 roku. Nowi klienci już od pierwszego dnia od podpisania umowy z bankiem będą płacili za konto, o ile nie zdecydują się na przekazanie na rachunek swojego wynagrodzenia.

Alior Bank w komunikacie z 29 stycznia 2014 roku na swojej stronie www podaje, że:

„Zmiana w ofercie Alior Rachunki bez Opłat dotyczy wprowadzenia opłaty w wysokości 2 zł pobieranej od Klientów, którzy opłacają rachunki w oddziałach Banku, a nie otrzymują na konto wynagrodzenia, renty, emerytury lub stypendium. Opłata ta będzie pobierana raz w miesiącu, za realizację dowolnej liczby wpłat i przelewów w ramach usługi Alior Rachunki bez Opłat. Jeśli w danym miesiącu Klient nie opłaci żadnego rachunku w oddziale Banku, opłata nie zostanie pobrana.”

Część klientów niewątpliwie przestanie opłacać od 1 kwietnia 2014 roku rachunki z Alior Bankiem i powróci do opłacania ich na poczcie.