17.5 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościAktualna sytuacja na rynku depozytowym

Aktualna sytuacja na rynku depozytowym

depozyty6 listopada 2013 roku odbyło się comiesięczne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym jej członkowie zadecydowali o pozostawieniu głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego w niezmienionym kształcie. Oznacza to, że stopa referencyjna NBP utrzymana została na rekordowo niskim poziomie 2,5%. To dobra wiadomość dla wszystkich osób spłacających kredyty złotowe lub tych, które noszą się z zamiarem zaciągnięcia takiego kredytu, nie tylko w banku, ale i w SKOK-ach oraz w parabankach.

Obniżki głównych stóp procentowych w Polsce spowodowały, że obniżył się próg maksymalnego oprocentowania zobowiązań złotowych, także w firmach parabankowych. Ustawa antylichwiarska wskazuje, że maksymalnie pożyczki i kredyty udzielane w Polsce mogą być oprocentowane na poziomie czterokrotności stopy lombardowej, która obecnie wynosi 4%.

Jednocześnie, z podjętej przez RPP decyzji niewątpliwie nie cieszą się zwolennicy bezpiecznego oszczędzania na lokatach bankowych. Kilkukrotne obniżanie stóp procentowych, jakie obserwowaliśmy od jesieni 2012 roku, negatywnie oddziałuje na wysokość oferowanego przez banki oprocentowania lokat bankowych czy kont oszczędnościowych. Trudno dziś znaleźć na rynku lokatę oprocentowaną na zaledwie 5% w skali roku, podczas gdy przed rokiem taki poziom był standardem w każdym banku. Pomimo pozostawiania stóp procentowych przez RPP na niezmienionym poziomie, niektóre banki zachęcają klientów do oszczędzania poprzez podnoszenie oferowanego oprocentowania. Na razie to chwilowe promocje, zwłaszcza, że można znaleźć banki, które nadal decydują się na obniżenie oprocentowania lokat bankowych.

Rynek depozytów w Polsce aktualnie notuje nieznaczne wzrosty oprocentowania średnio i długoterminowych depozytów. Depozyty półroczne oprocentowane są przeciętnie na 2,65% w skali roku, czyli o 0,14 punktu procentowego więcej niż miesiąc do miesiąca. Oprocentowanie lokat 12-miesięcznych średnio wynosi 2,56%, a 24-miesięcznych 2,98%. To też oznacza nieznaczne wzrosty oprocentowania.

Skala obniżek w oprocentowaniu lokat bankowych staje się już coraz mniejsza, a pojedyncze instytucje bankowe wprowadzając choćby tylko czasowe podwyżki oprocentowania, w ramach organizowanych promocji, podwyższają przeciętne zyski, jakie można osiągnąć z inwestycji w lokaty.

Odpływ oszczędności z lokat notowany przez polskie banki powoduje, że są one bardziej skłonne do tego, aby zaoferować stałym klientom wyższe oprocentowanie depozytu, w celu zatrzymania oszczędności u siebie.

Najwyższe oprocentowanie lokat miesięcznych i kwartalnych znajdziemy w Idea Banku i wyniesie ono 4,75% w skali roku. Inwestując na 6-miesiecy swoje oszczędności najlepiej powierzyć je Alior Bankowi, gdzie uzyskamy 3,60% na lokacie.