24 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościSprzedaż domu/mieszkania z agencją nieruchomości — czy warto?

Sprzedaż domu/mieszkania z agencją nieruchomości — czy warto?

Sprzedaż domu lub mieszkania jest małą rewolucją, która wymaga wykonania wielu czynności oraz maksimum zaangażowania. Przygotowanie nieruchomości, znalezienie kupca i sfinalizowanie transakcji często liczone jest w miesiącach a sumy, które wchodzą w grę to nierzadko dorobek całego życia osoby sprzedającej. Interesującą alternatywą dla samodzielnej sprzedaży jest skorzystanie z biura nieruchomości, które za drobną opłatą przeprowadzi całą sprzedaż, znajdzie kupca oraz dokona transakcji przy minimalnym udziale właściciela. Czy skorzystanie z agencji nieruchomości jest dobrym posunięciem? Co zyskamy? Czy agencja zrobi wszystko lepiej od nas? Odpowiedzi na wszystkie pytania w dalszej części tekstu.

Jak wygląda sprzedaż mieszkania z biurem nieruchomości?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy warto korzystać z pomocy biura nieruchomości, w sprzedaży mieszkania powinniśmy poznać, jak działają takie agencje. Po zdecydowaniu się na współpracę agencje zazwyczaj oferują dwie możliwości. Pierwszą jest całkowicie samodzielna sprzedaż w taki sposób, że właściciel nie musi robić nic i następne spotkanie może odbyć się u notariusza, lub współpracę z klientem na każdym etapie. Niezależnie od wybranej opcji biuro na każdym etapie sprzedaży informuje klienta o działaniach, jakie wykonało, jakie oferty otrzymali i jakie zaszły zmiany względem stanu, który otrzymali.

Pierwszym etapem jest przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Agencja oprócz standardowego sprzątania stosuje home staging, czyli profesjonalne ustawienie i przygotowanie mieszkania w taki sposób, aby podkreślić jego wszystkie zalety. Będzie to ustawienie przestrzenne, aby pomieszczenia wydawały się większe i jaśniejsze, usunięcie wszystkich osobistych rzeczy czy zadbanie o dodatki, aby mieszkanie było przytulne i estetyczne. Po wykonaniu tych czynności, które są proste, a znacząco zmieniają charakter domu, przychodzi czas na wykonanie sesji fotograficznej. Biura nieruchomości mają swoich fotografów lub współpracują z profesjonalistami. Zdjęcia nieruchomości wykonane profesjonalnym aparatem — jasne, z zachowaniem poziomu i pionu oraz ujmujące mieszkanie z najlepszej perspektywy przyciągną zdecydowanie więcej klientów niż takie zrobione telefonem komórkowym w niskiej rozdzielczości i ciemnych barwach.

Po przygotowaniu nieruchomości agencja nieruchomości umieszcza ogłoszenia na kilkudziesięciu portalach ogłoszeniowych, na swojej stronie internetowej, w biurze naziemnym oraz szuka nabywcy w swojej bazie. Pracownicy biura tworzą również ogłoszenia starannie, czytelnie oraz umieszczając wszystkie informacje o nieruchomości. Na tym polu doświadczenie w reklamie ogłoszenia jest dużym plusem. Jeśli pojawią się zainteresowani, agencja umawia nas na oglądanie mieszkania lub samodzielnie przeprowadza prezentację. Rzeczowo dostarczone informacje o mieszkaniu przez pracownika są również korzystne dla potencjalnego kupującego. W razie chęci zakupu biuro nieruchomości ustala również odpowiednią cenę oraz będzie negocjowało w naszym imieniu. Ten element wykonany przez profesjonalistów potrafi przynieść konkretne wymierne korzyści finansowe. Agent z dużą wiedzą, doświadczeniem, znajomością technik negocjacyjnych i brakiem emocji znacznie lepiej ustali cenę z nabywcą.

Jeśli dojdzie do finalizacji transakcji, biuro nieruchomości zajmuje się sprawdzeniem wszystkich formalności zarówno po naszej stronie, jak i nabywcy. Często biura współpracują z zaufanymi notariuszami, co również wpływa na bezpieczeństwo transakcji. Pracownicy biura są obecni również przy podpisaniu umowy i zapobiegają wszystkim nieprzewidzianym sytuacjom.

Jakie korzyści uzyskamy, udając się po pomoc do biura nieruchomości?

Pierwszą korzyścią, jaką uzyskamy, jest profesjonalne wykonanie wszystkich elementów sprzedaży. Biuro nieruchomości posiadające większą wiedzę od naszej odpowiednio przygotuje mieszkanie, rozreklamuje ofertę czy przeprowadzi prezentację i negocjacje. Korzystając z biura nieruchomości, oszczędzamy też nas czas na pilotowanie sprzedaży oraz skracamy czas samej sprzedaży. Pracownicy agencji poprzez odpowiednie zabiegi mogą nieco zwiększyć cenę mieszkania oraz pomoc wynegocjować lepszą ofertę. Dużym plusem jest też pomoc przy sprawach formalnych i finalizacji transakcji u notariusza.

Czy opłaca się skorzystać z agencji nieruchomości?

Jednym z kluczowych pytań, jakie pada podczas dyskusji o słuszność zatrudniania biura nieruchomości, jest to czy opłata w postaci kilku procent transakcji jest warta całej usługi. Na pierwszy rzut oka owe kilka procent może wydawać się sumą dużą, ale po głębszym zastanowieniu się nie musi to być bezpowrotna strata. Wszystkie profesjonalnie wykonane etapy łącznie z home stagingiem, profesjonalną sesją zdjęciową, reklamowaniem oferty czy negocjacjami pozwolą sprzedać nam dom lub mieszkanie za nieco wyższą sumę. Może być to nawet kwota porównywalna do prowizji, jaką zapłacimy. Ważny jest też czas sprzedaży. Zamrożony kapitał nie jest dobrym pomysłem i jeśli biurze nieruchomości uda sprzedać się mieszkanie w ciągu kilku miesięcy — czyli w stosunkowo krótkim czasie, opłata nie wydaje się duża. Odpowiedź zatem na to pytanie, jest twierdząca, gdyż potencjalne oszczędności mogą spowodować dłuższy termin sprzedaży czy niższą cenę nieruchomości. Dobrym posunięciem jest samodzielne wystawienie nieruchomości na sprzedaż np. na miesiąc lub dwa i sprawdzenie, czy możemy bez pomocy biura uzyskać interesującą nas cenę, lub kwoty w jej granicach.

Porada: Zdecydowana większość biur nieruchomości może samodzielnie lub za zgodą przełożonych obniżać prowizje. Warto zawsze negocjować prowizje, bo w większości przypadków kończy się to np. 1% upustem. Biura doskonale wiedzą, że zarobek jest wyższy niż opuszczona suma, a pozyskanie klienta jest warte takiego gestu.

Czy warto korzystać z usług biura nieruchomości?

Odpowiedź na to pytanie — choć w większości przypadków jest twierdząca, powinna być samodzielną decyzją. Wszystko uzależnione jest od tego, czy samodzielnie mamy odpowiednią wiedzę, czas i chęci, aby taką transakcję przeprowadzić. Jeśli chcemy i potrafimy — możemy samodzielnie zajmować się przygotowaniem nieruchomości, jej wystawieniem na sprzedaż i negocjacjami. W ten sposób będziemy mieli pewność, że transakcja przebiegła tak jak tego byśmy sobie życzyli. W przypadku gdy nie mamy czasu, wiedzy lub chęci — zdecydowanie warto powierzyć sprzedaż agentowi nieruchomości. Wykona profesjonalnie wszystkie czynności, a opłata pobrana za transakcje często zwraca się poprzez szybsze sprzedanie mieszkania czy wyższą cenę. Dobrym pomysłem przed sprzedażą mieszkania jest udanie się do wybranej agencji nieruchomości i porozmawianie o całej sprzedaży. Spotkanie takie jest bezpłatne, doradcy chętnie wytłumaczą nam zasady działania biura oraz zaproponują konkretne rozwiązania. Warto również skorzystać z częściowych usług w postaci samego przygotowania mieszkania do sprzedaży czy sesji fotograficznej za określoną sumę płatną niezależnie od samej sprzedaży.