17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualności600 zł za zakupy w sieci

600 zł za zakupy w sieci

karty_zblizeniowePremiowanie wydawania pieniędzy przez właścicieli kont bankowych to częsta praktyka w bankach. W ostatnim czasie jednak instytucje finansowe częściej wygaszały podobne programy określane mianem money back lub cash back, niż wprowadzały nowe do swojej oferty. Na ogół klient mógł otrzymać zwrot części wydatkowanych środków finansowych, jeśli przy transakcji posłużył się kartą płatniczą wydaną do konta bankowego. Mogła to być karta kredytowa lub debetowa.
Wygaszanie takich programów ma ścisły związek z wprowadzeniem w życie niższych opłat interchange, na których zarabiały dotychczas banki. Maksymalna opłata interchange, naliczana za akceptację przez sprzedającego płatności bezgotówkowej, może wynieść 0,5% kwoty transakcji. Wcześniej było to nawet trzykrotnie więcej. Banki zarabiały na takich opłatach, dlatego wszelkimi możliwymi sposobami zachęcały klientów do częstego korzystania z kart płatniczych. Dziś jest inaczej, ale jeden z banków i tak chce premiować zwiększone zakupy klientów. Mowa tu o BNP Paribas, który będzie zwracał pieniądze klientom za zakupy w sieci internetowej – nawet do 600 zł rocznie.
iKonto w Banku BNP Paribas
Nowa oferta BNP Paribas może skłonić klientów innych banków do przeniesienia swojego konta osobistego do tego banku. iKonto osobiste ma bardzo dobrą ofertę. W pierwszej kolejności trzeba powiedzieć o bezpłatności konta. Dodatkowo, można na nim zarobić. BNP Paribas deklaruje zwrot 3% wydatków na zakupy dokonywane w sklepach internetowych, ale nie więcej niż 50 zł miesięcznie. W skali roku na zakupach w sieci za pośrednictwem iKonta w BNP Paribas można łącznie zarobić 600 zł. Kwota ta wyróżniła nowe konto na tle konkurencji.
Prowadzenie ROR-u z tak wysokim zwrotem za zakupy w sieci internetowej będzie bezpłatne, jeśli co miesiąc będziemy na niego przelewać kwotę co najmniej 1000 zł. Za kartę debetową wydaną do iKonta w BNP Paribas również nie będzie trzeba zapłacić, jeśli dokona się za jej pośrednictwem zakupów na kwotę minimum 200 zł miesięcznie. W przeciwnym wypadku za iKonto trzeba zapłacić 15 zł co miesiąc. Klient korzysta z czterech bezpłatnych wypłat gotówki z bankomatów obcych w miesiącu.
Wzorowanie na innych
BNP Paribas nie wymyślił żadnej innowacyjnej usługi money back dla swoich klientów zakładających iKonto bankowe. Wzoruje się na sprawdzonych i jak najbardziej skutecznych sposobach przyciągnięcia do siebie jak największej liczby klientów. W podobny sposób postąpił dwa lata temu Alior Sync, który umożliwiał uzyskanie zwrotu pieniędzy za zakupy. Niemniej, po wygaszeniu działalności Alior Sync i rebrandingu tej instytucji finansowej na T-Mobile Usługi Bankowe money-back przestał istnieć, a jego likwidację poprzedziło ograniczenie kwoty zwrotu do 200 zł.
W ramach informacji prasowych zamieszczonych na stronie BNP Paribas bank wyjaśnia klientom motywy, jakie zdecydowały o wprowadzeniu do oferty iKonta:
„W dobie postępującej digitalizacji, staramy się cały czas poszerzać naszą ofertę bankowości elektronicznej, w której znajdują się już takie produkty jak iGotówka, odświeżony system bankowości internetowej oraz aplikacja mobilna. Dostosowujemy nasze produkty i usługi do potrzeb klientów, którzy coraz częściej korzystają z wygodnych rozwiązań elektronicznych. Dlatego wprowadziliśmy do oferty konto dostępne całkowicie przez Internet” – powiedział Adam Parfiniewicz, członek Zarządu w BNP Paribas Banku, odpowiedzialny za bankowość detaliczną.
iKonto w BNP Paribas można otworzyć wyłącznie w trybie online, w serwisie transakcyjnym banku. Należy wypełnić wniosek internetowy i przelać 1 zł tytułem opłaty weryfikacyjnej z innego banku. Później wystarczy już tylko poczekać cierpliwie na link aktywujący konto oraz przelew zwrotny z BNP Paribas. Samo założenie konta nie kosztuje więc ani złotówki.
Jak otrzymać zwrot?
Nie jest to takie proste. Nie wystarczy za zakupy dokonywane w sieci internetowej płacić przelewem ekspresowym przez iKonto. W takiej sytuacji money bank BNP Paribas nie zadziała. Jedynie przy płatnościach kartą debetową wydaną do iKonta będzie to możliwe. Zwrot naliczony zostanie za zakupy opłacone za pośrednictwem platformy PayU, czyli np. przy kupowaniu na Allegro.pl.
W ocenie Macieja Samcika, autora blogu „Subiektywnie o finansach” konto BNP Paribas banku jest korzystne dla klientów i sprzyja rozwojowi e-zakupów:
„ Mam nadzieję, że iKonto skłoni także inne banki do płacenia klientom za zakupy w internecie. Bo o ile pomysłów w money-back “w realu” trochę jest, o tyle zwrotów internetowych banki nigdy nie ceniły (być może właśnie ze względu na niską lojalność tego typu klientów).” – powiedział Samcik.