15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualności45. urodziny bankomatu

45. urodziny bankomatu

45. urodziny bankomatuPierwszy bankomat został uruchomiony, 27 czerwca 1967 roku w Londynie. W tym roku obchodzi 45-lecie.

Pierwszy bankomat na świecie uruchomił brytyjski Barclays Bank w Londynie. Premierowej wypłaty dokonał znany brytyjski aktor Reg Verney. Rewolucję w bankowości zawdzięczamy, jednak Szkotowi. To w głowie Johna Shepherd-Barron`a zrodził się pomysł “maszyny wypłacającej pieniądze”.

Pomysł jak zawsze zrodził się z potrzeby. John Shephard-Barron jako ówczesny dyrektor drukarni banknotów De la Rua Instruments, często podróżował po świecie i jak sam wyznał zawsze kłopot sprawiał mu transport gotówki. – Denerwowało mnie, że muszę ze sobą wozić walizki gotówki. Co z tego, że miałem pieniądze na koncie, skoro nie miałem do nich dostępu – wspominał pomysłowy Szkot.

Idąc ulicą, John Shephard-Barron zauważył automat do czekolady. Stwierdził, że życie znacznie ułatwiłaby mu podobna maszyna „załadowana pieniędzmi”. Po powrocie do domu naszkicował pierwszy projekt bankomatu, z którym udał się do dyrektora Barclays Bank. Przekonanie prezesa banku do zaakceptowania pomysłu nie zajęło Barronowi więcej niż półtorej minuty.

Po niespełna pół roku, uruchomiony został pierwszy bankomat. Zaraz potem kolejnych 6, następne zamówienie Barclays Bank złożył już na 50 „automatów do wypłaty gotówki”. Lawina ruszyła…

W Polsce pierwszy bankomat zastał uruchomiony w latach 80 w Warszawie w III oddziale Polskiej Kasy Opieki S.A. (współcześnie Pekao S.A.). W przeciągu trzech dekad sieć bankomatów w naszym kraju uległa znacznej rozbudowie. Obecnie korzystać możemy z ponad 17 tys. tego typu urządzeń.

W przeciągu ostatniego roku liczba bankomatów w Polsce powiększyła się o 1100 nowych urządzeń. Polacy nie tylko chętniej i więcej korzystają z bankomatów, ale także podejmują z bankomatu wyższe kwoty. Średnia wypłacana kwota w I kwartale 2012 wynosiła 370 PLN. Na wzrost liczby osób korzystających z bankomatów i przeprowadzanych wypłat, znaczący wpływ mają banki, które coraz częściej oferują klientom możliwość korzystania z darmowych wypłat, nie tylko z bankomatów sieci banku, ale wszystkich urządzeń na terenie kraju.

Sprawdź aktualną ofertę banków i kont osobistych.