17.5 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualności13 zasad bezpieczeństwa w sieci, które musisz znać

13 zasad bezpieczeństwa w sieci, które musisz znać

O bezpieczeństwie w sieci mówi się coraz częściej z bardzo prostego powodu – nieprzestrzeganie pewnych zasad może być dla nas przykre w skutkach. Narażamy się na dysponowanie informacjami o nas przez nieodpowiednie osoby, utratę pieniędzy, a nawet możemy ułatwić potencjalnemu złodziejowi zebranie niezbędnych danych, które ułatwią mu rabunek. O jakich zasadach musimy więc pamiętać?

1. Silne hasło

Bardzo ważne jest to, żeby hasła dostępu do różnych stron czy aplikacji były silne. Co to znaczy?

  • dłuższe niż 7 znaków (im krótsze, tym prostsze do złamania)
  • bez danych, do których każdy może mieć dostęp (imiona i nazwiska nas samych i naszych bliskich, daty urodzenia, numery rejestracyjne samochodu, daty innych wydarzeń np. ślubu, numery telefonów itd.)
  • zawierające wielkie, małe litery, znaki specjalne i cyfry (najlepiej jest łączyć je ze sobą np. DinOz@uR19xe)

2. Różne usługi – różne hasła dostępu

Często spotykamy się z tym, że osoby ustawiają to samo hasło do różnych stron, aplikacji, usług. Jest to praktyka, która kłóci się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w sieci. Najlepiej, gdy każda ze stron będzie mieć dedykowane hasło.

Jeśli to niemożliwe, niech każdy rodzaj usługi ma innego hasło, np. usługi finansowe jedno, social media drugie, maile trzecie itd. Nie zapisujmy go w pamięci przeglądarki, ani tym bardziej na żadnych kartkach w pobliżu komputera. Pamiętajmy również o tym, by nie udostępniać swojego hasła osobom trzecim. Tylko my powinniśmy je znać.

13 zasad bezpieczeństwa w sieci, które musisz znać

3. Podejrzane maile

Jeśli dostajemy maila, który łudząco przypomina nam mail od naszego banku lub dostawcy jakiejś usługi, jednak mamy wątpliwości, czy na pewno pochodzi od tego nadawcy, od którego powinien, sprawdźmy to.

Wystarczy zadzwonić do banku lub dostawcy i zapytać. Często bardzo szybko okazuje się, że nasz bank wcale nie prosił nas o podanie hasła, nie mamy do zapłacenia żadnej zaległej faktury, a w pliku dołączonym do wiadomości na nasz komputer czyha wirus.

Należy więc dokładnie przyjrzeć się wiadomościom, które docierają na naszego maila, a wzbudzają naszą wątpliwość. Jeśli nie znajdziemy odpowiedzi na pytania o ich pochodzenie, skontaktujmy się z rzekomym nadawcą, używając ogólnie dostępnych danych kontaktowych.

4. Zabezpieczenie sprzętu

Warto pomyśleć o oprogramowaniu, które ma wzmocnić poziom zabezpieczeń przed włamaniami i próbą zdobycia naszych danych. Najlepiej posłużą temu rozwiązania typu firewall, programy antywirusowe. Ważne, by pochodziły z legalnych źródeł i byśmy nie ignorowali dokonywania uaktualnień programów, aplikacji i systemu operacyjnego.

5. Bezpieczne finanse online

Bardzo lubimy robienie zakupów przez internet. Jest to wygodne, mamy możliwość oddania towaru bez podania przyczyny do 14 dni od daty jego otrzymania, niejednokrotnie spotykamy się ze znacznie większym wyborem asortymentu.

Jeżeli jednak chcemy po raz pierwszy dokonać zakupu na stronie, której nie znamy, sprawdźmy opinie o niej, zwróćmy też uwagę na to, czy strona jest zabezpieczona („https” i symbol zamkniętej kłódki na pasku adresu), zerknijmy na social media sklepu, a tam na jego aktywność i posty napisane przez klientów.

6. Miejsca publiczne a logowanie do usług

Jeśli przebywamy w miejscu publicznym, nie logujmy się do poczty, usług bankowych, social mediów przez otwartą, niezabezpieczoną sieć. Będąc w kawiarni, hotelu, najlepiej do takich miejsc logować się przez swoją sieć komórkową. Nigdy nie wiemy, kto znajduje się w pobliżu i jakie umiejętności posiada. Ryzyko utraty danych jest jednak dość duże.

13 zasad bezpieczeństwa w sieci, które musisz znać

7. Social media – uważaj, co i jak publikujesz

Powinniśmy ostrożnie podchodzić do tematu publikowania zdjęć, postów w sieci. Dość nierozsądnym jest komunikowanie światu, gdzie mieszkamy i jak wyposażony jest nasz dom, gdzie i kiedy jedziemy na wakacje (czyli kiedy mieszkanie będzie stało opuszczone). Nieroztropnie jest chwalić się bardzo drogimi dobrami materialnymi. To wszystko potęguje ryzyko zainteresowania nami i naszym dobytkiem potencjalnego złodzieja.  Na co zwrócić uwagę?

  • kogo przyjmujemy do grona znajomych w social mediach
  • jakie mamy ustawienia prywatności (kto może zobaczyć publikowane przez nas posty, kto ma dostęp do danych kontaktowych i listy znajomych)
  • przyglądajmy się temu, co znajduje się na zdjęciach, jakie umieszczamy (czy w tle nie ma gdzieś widocznego adresu lub innego szczegółu, którego nie chcielibyśmy ujawniać innym)
  • uwierzytelnienie hasła (możliwość ustawienia hasła dwuetapowego, np. dodatkowe potwierdzenie SMS-em)
  • wylogowanie z innych urządzeń (można to zrobić zdalnie)

8. Chroń swoje dane osobowe

Jeśli dostajemy prośbę o podanie swoich danych: imienia, nazwiska, adresu, numeru telefonu, numeru PESEL, zweryfikujmy to, kto w rzeczywistości stoi za taką prośbą. Od kiedy do Polski weszło RODO (rozporządzenie o ochronie danych osobowych), gromadzenie tego typu danych co do zasady wymaga wyraźnej zgody osoby, której dotyczą, o ile dane osobowe nie są przetwarzane na innej podstawie prawnej (np. w celu zawarcia umowy).

Niektóre firmy traktują jednak odpowiedź na maila lub odebranie telefonu jako udzielenie takiej zgody. Nie bójmy się więc głośno powiedzieć, że nie wyrażamy zgody na przechowywanie tego typu informacji o nas w bazie danych. Prośba ta, zgodnie z prawem, powinna być respektowana. Pamiętajmy o sesji prywatnej i bezpiecznym logowaniu.

9. Bezpieczna pożyczka online

Zdarza się tak, że potrzebujemy szybkiego przypływu gotówki „tu i teraz”. Decydując się na pożyczkę przez internet, weźmy ją u znanej i bezpiecznej firmy, która z pewnością dotrzymuje wszelkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa w sieci.

Jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania dokładnie przeszukajmy stronę wybranego pożyczkodawcy i zweryfikujmy ją pod tym kątem. Przeczytaj o bezpiecznej pożyczce w Zaplo (RRSO 78,6%).

10. Skanuj pobrane pliki

Jeśli ktoś udostępnia nam plik, który następnie ściągamy, zeskanujmy go za pomocą programu antywirusowego, by mieć pewność, że nie dokona on żadnych negatywnych zmian na naszym sprzęcie.

11. Płacenie online

Ważne jest nie tylko to, aby móc bez ryzyka wziąć pożyczkę online, ale również aby płacić przez internet. Róbmy to przez znane, sprawdzone, zaufane i dobrze zabezpieczone serwisy, które temu służą. Jeśli jakiś wzbudza nasze podejrzenia, dokonajmy wpłaty tradycyjnym przelewem bankowym.

12. Powiadomienia o transakcjach

Jeżeli nasz bank oferuje taką możliwość w aplikacji, włączmy powiadomienia o wszystkich dokonanych za pomocą karty płatniczej transakcjach, z pełnymi danymi każdej płatności. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie wydarzyło się nic poza naszą wiedzą.

13. Trzymanie danych w chmurach

Coraz bardziej popularnym staje się przechowywanie plików, danych, zdjęć w chmurach lub na dyskach online. Wybierzmy mądrze dostawcę takiej usługi, sięgnijmy po ofertę od znanej firmy, która z pewnością nie doprowadzi do sytuacji, w której niepożądana osoba będzie mieć dostęp do naszych zasobów.

Artykuł sponsorowany przez Zaplo sp. z o.o.

Przykład reprezentatywny dla pożyczki: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to 78,6%; całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 7 500 zł; zmienna stopa oprocentowania 10%, całkowity koszt pożyczki 8 712 zł (w tym: prowizja 7 500 zł, odsetki 1 212 zł); całkowita kwota do zapłaty 16 212 zł, płatna w 36 miesięcznych ratach (35 rat po 450,33 zł i ostatnia 36 rata: 450,45 zł). Kalkulacja na dzień 03.12.2018. Udzielenie pożyczki oraz przesunięcie terminu spłaty raty zależy od dokonania uprzedniej oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Opłata rejestracyjna (zwrotna): 1 gr lub 1 zł.