Karencja w spłacie opłacalna?

Czytano: 11 622 razy

Karencja w spłacie kredytuNiektóre banki funkcjonujące na polskim rynku wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferują unikalną usługę polegającą na czasowym zawieszeniu spłacania kredytu. Jeśli sytuacja finansowa kredytobiorcy tego wymaga, może on skorzystać z karencji w spłacie swego zadłużenia, niemniej jednak tak zwane „wakacje kredytowe” nie zawsze są dla niego w pełni korzystne. Zawieszenie spłaty kredytu na kilka tygodni dla wielu dłużników wydaje się być zbawieniem dla ich mocno nadszarpniętych budżetów, niemniej jednak przed podjęciem decyzji o takim kroku należy dogłębnie zapoznać się z ofertą bankową, ponieważ karencja w konsekwencji może nas bardzo drogo kosztować.

Według niezależnych doradców finansowych pracujących w firmie Goldenegg oficjalnie klienci mają możliwość skorzystania z „wakacji kredytowych” w siedmiu ze wszystkich 27 funkcjonujących na polskim rynku banków. Na dodatek, nie muszą oni podawać przyczyn tego, dlaczego chcą zawiesić spłatę swego kredytu hipotecznego.

Okres zawieszenia w spłacie zadłużenia bankowego może obejmować różny czas, niemniej jednak najczęściej banki decydują się na udzielenie zaledwie miesięcznych wakacji kredytowych, choć wyjątkiem w tym względzie jest bank PKO BP, który pozwala swym klientom na zawieszenie spłat nawet na okres jednego roku. Trzeba jednak przy tym podkreślić, że okrągła, dwunastomiesięczna przerwa w obsłudze kredytu jest udzielana klientom tylko w wyjątkowych wypadkach, dlatego też nie każdy może się o nią ubiegać. Jeśli kredytobiorca w banku PKO BP chce skorzystać z wakacji kredytowych na okres maksymalnie sześciu miesięcy nie musi on podawać powodu takiego działania. Z kolei, jeśli chce on zawiesić od 7 do 12 następujących po sobie bezpośrednio rat musi on otrzymać pozytywną ocenę swej zdolności kredytowej.

Jeśli już zdecydujemy się na karencję w spłacie kredytu musimy liczyć się ze wszelkimi jej konsekwencjami, ponieważ najczęściej po wakacjach kredytowych znacząco wydłuża się okres spłaty kredytu, a także rośnie jego rata. Bank doskonale wie co robi, udzielając klientowi wakacji kredytowych. Dzięki nim może on bowiem zarobić więcej na samym kredycie. Istnieją sprzeczne opinie a temat przerw w spłacaniu kredytów. Wielu doradców kredytowych twierdzi, że należy się głęboko zastanowić nad tym, czy rzeczywiście stać nas na wzięcie „wakacji kredytowych”. Natomiast bankowcy zgodnie twierdzą, że korzystanie z karencji w spłacie długu od czasu do czasu nie wpływa na ogólny koszt kredytu. Nie kierując się żadną z tych skrajnych opinii należy stwierdzić, że podjęcie decyzji kredytowych w jakiejkolwiek sprawie powinno zostać podparte analizami informacji, do których kredytobiorca ma bezpośredni dostęp.

M.M.
bankowynet.pl

1 KOMENTARZ

  1. wakacje kredytowe a karencja w spłacie to dwie różne rzeczy. Dlaczego mieszacie ludziom? Jeśli ktoś nie jest kompetentny, nie powinien doradzać ludziom w takich kwestiach, jak kredyt hipoteczny!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here