czwartek, 28 września, 2023
Strona głównaAktualnościInwestycjeZłoto – idealny kruszec na niepewne czasy?

Złoto – idealny kruszec na niepewne czasy?

Zainteresowanie złotem wzrasta wówczas, gdy sytuacja na światowych rynkach lub polityczna jest niepewna. Ponieważ zawirowań zarówno w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie nie brakuje, analitycy przewidują, że ceny złota szybko poszybują do góry.

Deep goldenChoć od tzw. gorączki złota minęło wiele czasu, kruszec ten wciąż wywołuje emocje. W ostatnim czasie o tym metalu znów jest bardzo głośno. Wszystko za sprawą politycznych zawirowań mających miejsce nie tylko na Bliskim Wschodzie, lecz także w Europie. A ponieważ złoto uchodzi za walutę międzynarodową, to zainteresowanie nim w ostatnim czasie jest spore. I choć specjaliści są podzieleni w kwestii tego, czy złoto rzeczywiście chroni przed spadkiem wartości walut, nie można zapomnieć, że to kruszec wciąż pożądany.
Co się dzieje na świecie?

By zrozumieć wzrost zainteresowania złotem wśród inwestorów i osób fizycznych, trzeba zacząć od aktualnej sytuacji politycznej. Jednym z centrów konfliktów są operacje wojskowe w Jemenie. Niepokoje w tamtej części świata mogą mieć wpływ na cały region, a to – według specjalistów – ma bezpośrednie przełożenie na zainteresowanie złotem i wzrost jego cen.
Również w Europie jest coraz to bardziej niespokojnie, a wszystko za sprawą konfliktu na Ukrainie. Choć na razie jest to konflikt lokalny, wiadomości napływające z tamtego obszaru nie napawają optymistycznie. To kolejny powód, dla którego coraz więcej osób zaczyna traktować inwestycję w złoto jak lokatę, która przyniesie w przyszłości pewny zysk. Nie brakuje też takich, którzy chcą w ten sposób uchronić posiadane zasoby w walutach przed spadkiem ich wartości.
Dolar taniej, cena złota rośnie

Inwestycją w złoto są również zainteresowani m.in. ci, którzy dotychczas inwestowali w dolara amerykańskiego. W ostatnim czasie odnotowano osłabienie amerykańskiej waluty, co bez wątpienia przełożyło się na rosnące zainteresowanie kruszcami. Tylko w marcu bieżącego roku cena złota uplasowała się na poziomie 1200 dolarów za uncję. To duża zmiana, bo w ostatnich latach koszt zakupu tego metalu był znacznie niższy.
Trzeba też pamiętać o bardzo ogólnej zasadzie, wyrażającej się w stwierdzeniu, że cena złota rośnie wówczas, gdy cena dolara amerykańskiego spada. Taka relacja ma ścisły związek z tym, w jaki sposób gospodarka Stanów Zjednoczonych reaguje na kryzysy. Ponieważ ceny dolara znów odnotowała spadek, nie dziwi wzrost wartości złota.
Co w przyszłości?

Analitycy banku Australia and New Zealand Banking Group (ANZ) uważają, że w kolejnych latach zainteresowanie złotem nie zmaleje, lecz przeciwnie – zwiększy się. Do takich wniosków skłania specjalistów nie tylko możliwość dalszej eskalacji konfliktów w różnych częściach świata, lecz także dynamicznie rozwijający się rynek azjatycki. Ten ostatni, jak się uważa, będzie miał ogromny wpływ na kształtowanie się cen złota. Dlaczego?
Wzrost zainteresowania złotem wśród inwestorów z Azji eksperci obserwują nieustannie od kilkunastu lat. Choć przodują w tym zakresie inwestorzy z Chin, to złoto pozostaje też w centrum zainteresowania inwestorów z Indii. I właśnie te dwa kraje są uznawane za największe rynki handlu tym kruszcem. Według analityków nie ma wątpliwości, że cena złota w przyszłości będzie dyktowana przez inwestorów z wymienionych krajów. Pogląd taki wynika z założenia, że Azja będzie się dalej dynamicznie rozwijać, a kolejne inwestycje oparte będą właśnie na tym kruszcu. Czy przewidywania specjalistów sprawdzą się?
Pozostaje czekać.
Współpraca redaktorska:
Materiał zrealizowano we współpracy z Mennicą Staropolską zajmującą się sprzedażą metali szlachetnych.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze