sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaAktualnościInneFaktoring jest drogi – prawda czy mit? Faktoring jest drogi – prawda...

Faktoring jest drogi – prawda czy mit? Faktoring jest drogi – prawda czy mit?

Faktoring jest drogi – prawda czy mit? Faktoring jest drogi – prawda czy mit?Mówiąc, że faktoring jest drogi, warto doprecyzować od jakiej usługi jest droższy. Należy pamiętać, że każda forma finansowania działalności posiada unikalne cechy i przynosi inne korzyści przedsiębiorcom. Aby ustalić, czy faktoring faktycznie jest drogi, należy odpowiedzieć na kilka pytań: Ile kosztuje usługa faktoringu i jakie korzyści z niej płyną? Czym się różni kredyt od faktoringu?
Faktoring a kredyt
Kredyt przyznawany jest celowo – otrzymane środki trzeba wykorzystać pod ten cel. Natomiast finansowanie z faktoringu można przeznaczyć na cel wybrany przez przedsiębiorcę. Decydując się na kredyt przedsiębiorca otrzymuje gotówkę, ale to na nim spoczywa obowiązek i problem ściągania należności oraz terminowej płatności za usługi. Gdy wybierzemy faktoring, to faktor nadzoruje nabyte wierzytelności, przejmuje w części bądź w całości ryzyko niewypłacalności kontrahentów. W cenie faktoringu są ujęte takie usługi jak: wynagrodzenie za finansowanie faktur, weryfikacja odbiorców, monitoring płatności i podjęte ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Pamiętajmy, że kredyt jest usługą jednorodną, a faktoring złożoną. Dlatego cena tych usług nie powinna być porównywana w skali 1:1. O faktoringu należy mówić jako o usłudze kompleksowej, która przynosi więcej korzyści niż kredyt.
Co zyskuje przedsiębiorca?
Decydując się na faktoring, przedsiębiorcy od razu zyskują płynność finansową, pomoc
z windykacją i bezpieczeństwo. Firma otrzymuje gotówkę od razu po wystawieniu faktury, czyli może opłacić zobowiązania w terminie. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą  starać się
o rabaty u dostawców za płatność w krótkim terminie. Przedsiębiorcy zyskują dyscyplinę płatniczą odbiorców, bezpieczeństwo (weryfikacja i ubezpieczenie odbiorców). Firma może się rozwijać,  ma wsparcie finansowe i administracyjne ze strony faktora. Dlatego warto zastanowić się, co otrzymujemy w cenie kredytu, faktoringu czy innej usługi.
Cena faktoringu
Nie ma jednej ceny faktoringu. Wysokość opłat jest uzależniona od indywidualnie wynegocjowanych warunków z faktorem. Im większa jest transakcja, tym niższa cena usługi. Cena faktoringu zależy od wielkości obrotu przekazanego do faktoringu, terminów płatności, liczby odbiorców, do których sprzedaje firma oraz obecnej kondycji finansowej przedsiębiorcy.
Analizując korzyści płynące z faktoringu i kompleksowość tej usługi określenie, że faktoring jest drogi należy uznać za mit. Co więcej, faktoring jest jednym z najlepszych produktów finansowych spośród obecnie dostępnych na rynku, ponieważ oferuje kilka usług. Jeśli do ceny kredytu doliczylibyśmy ceny za usługi, które są dostępne w faktoringu, to doszlibyśmy do wniosku, że będzie to bardzo droga opcja.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze