8.9 C
Warszawa
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPoradnikiLokata inwestycyjna – na czym to polega?

Lokata inwestycyjna – na czym to polega?

W zakresie produktów depozytowych w bankach klienci mogą wybierać spośród wielu lokat terminowych, lokat dziennych, kont oszczędnościowych, polisolokat oraz lokat inwestycyjnych. Ostatni ze wspominanych produktów finansowych jest interesującą alternatywą dla standardowych lokat, bowiem istnieje szansa, że wypracowane za jego pomocą zyski będą naprawdę wysokie.

Lokata inwestycyjna kształtem przypomina nieco swój tradycyjny odpowiednik. Pieniądze na lokacie są składane na określony okres czasu, bank wyznacza oprocentowanie lokaty oraz gwarantuje 100% bezpieczeństwo kapitału klienta.

Jednocześnie jednak, konstrukcja lokaty inwestycyjnej zakłada, że zyski z niej będą złożone z dwóch elementów. Jeden z nich to stałe oprocentowanie, które klient zna już na etapie zakładania lokaty, a drugi to stopa zwrotu z inwestycji giełdowych. Pieniądze złożone na lokacie inwestycyjnej są bowiem inwestowane przez bank w instrumenty finansowe Giełdy Papierów Wartościowych.

To zadanie realizują profesjonaliści, dlatego też istnieje realna szansa na to, że na lokacie inwestycyjnej będzie można zarobić o wiele więcej niż w przypadku lokaty o tradycyjnej konstrukcji. Na dodatek, klient nie ponosi ryzyka straty choćby części zainwestowanego kapitału. Można więc powiedzieć, że jest to swoisty fundusz inwestycyjny, który chroni kapitał klienta.

W reklamach banków oferujących lokaty inwestycyjne swoim klientom zwykle widnieje wysoka stopa zwrotu z inwestycji. Pamiętajmy przy tym, że jest to jedynie przewidywana stopa, a nie gwarantowane oprocentowanie. Jedynie jedna, zwykle mniejsza część stopy zwrotu, jest zapewniona przez bank klientowi.

Lokata inwestycyjna przyniesie wysokie zyski, jeśli inwestycje dokonywane przez specjalistów banku w instrumenty finansowe na giełdzie okażą się być trafione. W innym przypadku, po założonym okresie czasu, klient otrzyma zwrot kapitału lokaty inwestycyjnej wraz z założonymi odsetkami. Druga część zysków nie będzie jednak wypłacona.

Takie ryzyko ponosi każdy klient deponujący swoje środki finansowe na lokacie inwestycyjnej.

Jeśli jednak inwestowanie pieniędzy klientów z lokat inwestycyjnych przyniesie oczekiwane rezultaty, wówczas klient otrzyma wyższe zyski.

Bank nie wypłaca całej kwoty zysku, ponieważ jej część, wskazana w umowie lokaty inwestycyjnej, jest przekazywana na konto banku. Można zauważyć w ofertach polskich banków pewną prawidłowość.

Otóż, im wyższe oprocentowanie jest gwarantowane na lokacie inwestycyjnej, tym na ogół mniejszy udział klient ma w zyskach z inwestycji podejmowanych na giełdzie.

Zaletą lokat inwestycyjnych jest to, że mogą one przynieść inwestorowi wysokie zyski, bez konieczności ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka takiej operacji. Minusem jest jednak to, że nie ma on bieżącego dostępu do swoich pieniędzy złożonych na lokacie inwestycyjnej.